آیا مدیریت شهری شیراز می‌تواند جلوی تغییرکاربری باغات قصردشت را بگیرد؟

شیراز از دیر باز ، به شهر باغ‌های زیبا مشهور بوده اما با توسعه شهری و رشد جمعیت شیراز و بزرگ شدن این شهر، باغ‌های زیبا و سرسبز شیراز یکی یکی جای خود را به آسمان خراش‌های عظیم داده و تغییر کاربری داده شده است.

رشد کلانشهر شیراز در دو دهه گذشته به نحوی بوده که از ده ها هزار هکتار باغ‌های سرسبز شیراز اکنون کمتر از ۳ هزار هکتار و به بعضی روایت های غیررسمی به کمتر از حدود هزار هکتار کاهش پیدا کرده است.

در دوره همه شهرداران پیشین شیراز در طول ۲۰ سال گذشته روند تغییر کاربری باغات این کلانشهر با سرعت های متفاوت تداوم داشته و حال باید دید که شهردار شیراز آیا می تواند مقابل این رویه ایستادگی کند یا اینکه راه کلیدداران گذشته شیراز را ادامه خواهد داد؟

محمدحسن اسدی عضو شورای شهر شیراز ۱۲ شهریورماه ۱۴۰۱ با هشت رای بعنوان شهردار جدید کلانشهر شیراز انتخاب شد.

همنوایی مدیریت شهری با حفظ باغات
محمدحسن اسدی شهردار شیراز اخیرا در جلسه بررسی وضعیت باغات قصردشت که با حضور تعدادی از مدیران شهری و اعضای شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد،با بررسی پیشنهادهای مختلف برای تقویت ساختار فعلی باغات قصردشت گفت: باید در کوتاه مدت ساختاری ضروری و چند وجهی تعریف شود تا ابعاد مختلف حفظ، نگهداری و اقتصادی آن تأمین شود.

شهردار شیراز در این جلسه با بررسی اظهارات و نظرات کارشناسی اعضای جلسه بیان کرد: حفظ این باغات وظیفه شرعی، اخلاقی و قانونی است. این باغات باید حفظ شوند و به‌ عنوان شهرداری شیراز امکان ندارد در حفظ آنها از موضع خود کوتاه بیایم.

اسدی با بررسی پیشنهادهای مختلف و کاربردی اعضای شورای اسلامی شهر و معاونین و مدیران شهرداری برای تقویت ساختار فعلی باغات تصریح کرد: باید در کوتاه مدت، ساختاری ضروری و چندوجهی تعریف شود تا ابعاد مختلف حفظ، نگهداری و اقتصادی آن تأمین شود.

شهردار شیراز بر تعامل با استانداری فارس و دیگر دستگاه‌های استانی و شهری نیز تاکید و بیان کرد: باید با ایجاد دهکده گردشگری و تعریف پروژه‌هایی دیگر و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی به‌سمت درآمد پایدار نیز حرکت کنیم.

محمدرضا هاجری عضو هیأت‌رئیسه شورای اسلامی شهر شیراز نیز بر حق و حقوق شرعی مردم در حفظ باغات تاکید کرد.

غلامعلی ترابی رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و هوشمندسازی شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این جلسه با تاکید بر حفظ باغات قصردشت و بازنگری طرح اصلاح آن به چگونگی انجام کار پرداخت.

او با بیان اینکه باید اتفاق مثبتی در حوزه باغات بیافتد و این خواسته مردمی است، تصریح کرد: خروجی این موضوع تاثیر مثبتی در افکار عمومی و اجتماع دارد و در کاهش آلاینده‌های زیست محیطی نیز اثر بسزایی دارد.

رئیس کمیسیون شهرسازی، معماری و هوشمندسازی شورای اسلامی شهر شیراز با تصریح بر تاریخچه طرح بازنگری باغات گفت: با درنظر گرفتن زمان محدود، باید بر مبنای اختیارات موجود، شورای اسلامی شهر و شهرداری به مدیریت واحدی برسند.

علی‌اکبر سلطانی رئیس کمیسیون‌حمل‌ونقل، ترافیک و عمران شورای اسلامی شهر شیراز اظهار کرد: این موضوع نیاز به برنامه عملیاتی دارد و باید راهبرد قطعی با نگاه درآمد پایدار داشت.

این جلسه با بررسی ساختارهای مختلف برای تقویت حفظ، نگهداری و روش‌های سرمایه‌گذاری در باغات قصردشت و بر احصای ظرفیت‌ها در یک‌ ساختار با ساماندهی نیروی انسانی و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی ادامه و پایان یافت.

اقتصادآینده نیوز منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

۲ دیدگاه

 
ir
الهه | ۲ ماه پیش
متاسفانه تمام باغ های شیراز از زمان دولت های قبل به بعد تغییر کاربری دادند و دارن از بین میرن اگر کاری نکنید میشیم یه تهران دیگه تو رو خدا برا شیراز کاری کنید آدم دلش میگیره ای کاش این طرح خیلی زودتر راه اندازی میشد نه الان که نصف باغ های شیراز تغییر کاربری دادن و سالهاست دیگه دچار تغییر اقلیم شدیم و دیگه بارونی نمیاد تورو خدا هرچه زودتر کاری کنید تا باغ ها رو بیش از این نسوزوندن و تغییر کاربری ندادن
۰
۰
 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید