مراسم افتتاحیه ستاد مرکزی خدمات سفر شهرداری شیراز برگزار شد

شیراز به پیشواز رمضان و بهار رفت

مراسم افتتاحیه ستاد مرکزی خدمات سفر شهرداری شیراز برگزار شد.

شیراز به پیشواز رمضان و بهار رفت

به گزارش اقتصادآینده نیوز این مراسم ظهر جمعه ۲۶ اسفندماه با حضور استاندار فارس، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی، شهردار کلانشهر شیراز، رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس و جمعی دیگر از مسئولان شهری با همراهی اصحاب رسانه در فرهنگسرای کتاب برگزار شد.

شهردار شیراز در این مراسم از تدارک ویژه مدیریت شهری برای استقبال از ماه مبارک رمضان و ایام نوروز خبر داد.

محمدحسن اسدی از آمادگی کامل شهرداری شیراز برای خدمترسانی به شهروندان و مسافران نوروزی خبر داد و افزود: اهالی شیراز کارنامه پرباری در مهمان نوازی دارند و در جایگاه شهرداری می کوشیم تا این سنت دیرینه را به نحو مطلوبی به نمایش گذاریم.

او با قدردانی از تمامی دستگاه ها و نهادهایی که با مدیریت شهری در راستای بهبود خدمترسانی در نوروزو ماه مبارک رمضان همکاری دارند، اظهار داشت: در چندین ورودی کلانشهر شیراز و مناطق گردشگری و بقاع متبرکه ستادهای پیشواز و راهنمایی و ساماندهی مسافران نوروزی برپا شده است.

وی از تشکیل ستاد مرکزی پیشواز از مسافران نوروزی در فرهنگسرای کتاب خبر داد و افزود: در ستاد مرکزی خدمات سفر شهرداری شیراز دستگاه های مختلفی نظیر فرمانداری، اورژانس، آموزش و پرورش، هلال احمر، پلیس، اماکن و سایر دستگاه هایی که برای آنها وظیفه ای تعریف شده با شهرداری شیراز همکاری نزدیکی دارند.

اسدی خاطرنشان کرد: سه هزار نفر از پرسنل شهرداری در دو هفته پیش رو به صورت شبانه روزی به زائران و مسافران نوروزی و شهروندان شیراز خدمت رسانی می کنند.

شهردار کلانشهر شیراز در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از همکاری های سپاه فجر استان فارس گفت: با قراردادی که فیمابین شهرداری شیراز و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان فارس منعقد شده تعداد چهارصد نفر از نیروهای بسیج وظیفه برقراری نظم و امنیت را بر عهده گرفته اند.

وی افزود: سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری شیراز از مدت ها پیش به استقبال نوروز رفته و با رنگ آمیزی معابر و کاشت گل و گیاه و اقداماتی از این دست در زیباسازی چشم انداز شهری تلاش می کند.

این مقام مسئول عنوان کرد: سازمان مدیریت پسماند روزی 1050 تن زباله از نقاط مختلف شیراز جمع آوری می کند و در ایام پایانی سال این آمار به 2000 تن رسیده است. در همین راستا سازمان آتش نشانی در اماده باش کامل بسر می برد و سازمان میادین و مشاغل شهرداری شیراز نیز در برپایی بازارچه ها و ساماندهی میدان میوه و تره بار نقش موثری داشته است.

شهردار کلانشهر شیراز با اشاره به تمهیداتی که برای ورود چند میلیون مسافر نوروزی اندیشیده شده، اظهار داشت: معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز در تلاش است تا در مبادی ورودی شهر، اماکن گردشگری و بقاع متبرکه طرح های ساماندهی وضعیت ترافیکی را به صورت ویژه اجرا کند.

اسدی از اجرای ویژه برنامه هایی به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در بقاع متبرکه، گلزار شهدا و مراکز گردشگری خبر داد و افزود: برنامه تحویل سال به صورت ویژه در این اماکن اجرا می شود و در تعطیلات سال نو به دنبال شناساندن ظرفیت های کلانشهر شیراز به مسافران نوروزی هستیم و برنامه هایی متععدی برای شادی افزایی شهروندان در نظر گرفته شده است.

او با تاکید بر این موضوع نگاه شهرداری شیراز به ایام نوروز درآمدزایی نیست اظهار داشت: مدیریت شهری در این ایام چند ده میلیارد تومان هزینه خدمترسانی و اماده سازی شهر می کند و امیدواریم عواید و ثروت ناشی از آن در نهایت شامل کل مردم شیراز شود.

او در بخش یایانی سخنانش با قدردانی از حمایت های استانداری فارس و شورای اسلامی شهر شیراز گفت: بموازات خدمترسانی های نوروزی، شهرداری شیراز چندین میلیارد تومان اعتبار برای تبلیغات و برپایی آیین های ماه مبارک رمضان اختصاص داده است.


شیراز به پیشواز رمضان و بهار رفت

در ادامه این برنامه، محمد هادی ایمانیه، استاندار فارس نیز با بیان اینکه در ایام نوروز باید ورودی های شهر جلوه ای از زیبایی های شهر شیراز باشد، گفت: در ورودی ها تغییرات محسوسی را می بینم که نشان از فعالیت شهرداری دارد و راهداری نیز باید برخی مشکلات مانند چاله ها و ناهمواری ها را برطرف کند.

وی با اشاره به رتبه بالای استان فارس در خدمات‌رسانی سفر در کشور، بیان کرد: اطلاع رسانی و علائم راهنما برای مسافران به خوبی در حال انجام است، برای مسافران باید شرایط اسکان شایسته و با قیمت های مناسب ایجاد شود که آموزش و پرورش در این حوزه به خوبی در حال همکاری است.

نماینده عالی دولت در استان فارس با تاکید بر لزوم دسترسی مناسب مسافران به مواد غذایی، بیان کرد: بحث دسترسی به اماکن بسیار مهم است بنابراین نیروی انتظامی در شهر نیز فعالیت لازم را داشته باشند و می‌بایست سیستم کنترل ترافیک بروزرسانی و تقویت شود.

ایمانیه با اشاره به اینکه شیراز سومین حرم اهل بیت (ع) است، عنوان کرد: با توجه به آغاز ماه مبارک رمضان باید آداب ورود به حرم مطهر شاهچراغ (ع) رعایت و در عین میهمان نوازی تذکرات لازم برای رعایت مسائل شرعی و اعتقادی داده شود، نباید فراموش شود که مسافر در عینی که روزه ندارد، نباید روزه خواری هم کند، این مورد با رعایت موازین اخلاقی و با مهربانی تذکر داده شود.

شیراز به پیشواز رمضان و بهار رفت

در ادامه این مراسم مهدی طاهری، رییس شورای اسلامی شهر شیراز نیز با تشکر از اعضای ستاد مرکزی خدمات سفر شهرداری شیراز، گفت: از سال گذشته یک تدبیر خوب توسط شورا به ویژه در کمیسیون، سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا شکل گرفت که بر اساس آن رصد و نظارت فعالیت خدمات سفر در دستور کار قرار گرفت تا خدمات به مسافران نوروزی به نحو مطلوب انجام گیرد.

وی با تاکید بر نظارت کافی بر عملکرد ستاد خدمات سفر بر اساس تکلیف قانونی شورا، بیان کرد: آنچه سال گذشته شکل گرفت آثار بسیار خوب و بابرکتی بر جا گذاشت و مهمترین این آثار تطبیق این عملیات برای سال‌جاری و سال های آینده است.

وی گفت: سال گذشته شاهد ورود مسافران نوروزی بعد از دو سال ممنوعیت سفر به خاطر بیماری کرونا بودیم که به نوعی شاید شوکی را به شیراز وارد کرد و در اواسط ایام نوروز اعلام شد که هموطنان به شهر شیراز وارد نشوند و شیراز ظرفیت پذیرش مسافران را ندارد که امیدواریم امسال شاهد چنین چیزی نباشیم.

طاهری با بیان اینکه مهمترین ظرفیت شیراز گردشگری و زیارت است، تاکید کرد: اگر این ظرفیت به خوبی مورد توجه قرار نگیرد، حق مطلب برای این شهر ادا نشده است، جایگاه بالای اماکن مذهبی و تاریخی این شهر حکم می‌کند که برای حفظ این شأن و مقام تلاش کنیم و بهترین خدمت را به مسافران ارائه دهیم.

رییس شورای اسلامی شهر شیراز افزود: هر شهری به سوغاتی خود مشهور است، شیراز هم لیستی از سوغاتی دارد اما من به عنوان کوچکترین خادم شهر درخواست دارم بهترین سوغاتی که به مسافران می دهید خاطره خوش از سفر به شیراز باشد.

وی با اشاره به تقارن ماه رمضان به عنوان بهار قرآن با بهار طبیعت گفت: امیدواریم بتوانیم در این دو بهار بهترین خدمات رسانی را به مردم هدیه دهیم و بهترین خاطرات را برای آنها رقم بزنیم.

شیراز به پیشواز رمضان و بهار رفت

غلامرضا غلامی، معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز، نیز در ادامه مراسم افتتاحیه ستاد مرکزی خدمات سفر شهرداری شیراز با اشاره به تحول شهرداری شیراز در سال ۱۴۰۱ و پرداخت مطالبات ۱۳ هزار نیروی شهرداری، گفت: اولویت با پرداخت حقوق و مزایای کارگران شهرداری است، همچنین دستور نوسازی ۴۰۰ میلیارد تومان ناوگان حمل و نقل عمومی که توسط شهردار شیراز نشانه تحول دیگری است که در آستانه سال جدید صادر شده است.

وی افزود: بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز بودجه برای ستاد استقبال و ورودی شهر هزینه خواهد شد و در هر پنج ورودی شهر، ستاد استقبال از نوروز افتتاح خواهد شد و ستاد مرکزی خدمات سفر نیز امروز در بولوار گلستان، خیابان معزی در فرهنگسرای کتاب به عنوان ستاد مرکزی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

غلامی با اشاره به خدمات رسانی بیش از سه هزار نفر در ستاد مرکزی خدمات سفر شهرداری کلانشهر شیراز، بیان کرد: به دنبال رسیدن به شعار شهر ایمن در سال ۱۴۰۲ هستیم، شهری که در آن حادثه ای اتفاق نیفتد یا به حداقل برسد که در چهارشنبه سوری امسال شاهد آن بودیم و الحمدالله حادثه ای نداشتیم و ما قدم به قدم به این شعار نزدیک می شویم.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز با اشاره به راه اندازی نرم افزارهای مورد نیاز در ۵ ورودی شهر، تصریح کرد: مسافر خسته است و آستانه تحمل کمی دارد که با نصب این نرم‌افزارها به راحتی می تواند به هتل ها، اقامتگاه ها، مراکز تفریحی و تاریخی، مسیر، مدارس، بازار و غیره به راحتی دسترسی خواهد داشت.

غلامی ادامه کرد: برای کاهش صدمات و کم کردن ترافیک شهری در ایام تعطیلات نوروزی برنامه ریزی کردیم، شهر باید پویا باشد تا اقتصاد رونق یابد، راه اندازی کمپ‌های اقامتی بیشتر برای شرایط بحرانی پیش بینی شده است.

وی با تاکید بر اینکه در صدور مجوز غرفه ها باید به موضوع حفظ زیبایی منظر اماکن تاریخی و فرهنگی توجه شود، گفت: بازاریان باید در این زمینه توجیه شوند همچنین با صدور مجوزها، شهرداری هم بتواند خدمات خود را دریافت کند.

خبرنگار: سعیدرضا امیرآبادی

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید